Razvoj generatorjev za pretvorbo energije nihanja ter vibracij v ladijskem, cestnem in tirnem prometu v električno energijo

Fakulteta za energetiko Univerze v Mariboru je na javnem razpisu za »Spodbujanje izvajanja raziskovalno-razvojnih projektov (TRL 3-6)« uspešno pridobila sofinanciranje za projekt razvoja generatorjev za pretvorbo energije nihanja ter vibracij v ladijskem, cestnem in tirnem prometu v električno energijo, ki ga sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.

Glavni cilj projekta je razvoj fundamentalno nove rešitve generatorja za proizvajanje električne energije iz energije valovanja, nihanja, pospeškov ali pojemkov.

Glavni namen projekta je razvoj rešitve generatorja tip Torus in tip Ekscenter, ki imata izredno zanimivo priložnost koriščenja razpoložljivega vira energije do sedaj še ni bil izkoriščen. Rešitev bo uporabna za različne namene, zlasti za ladijski promet ter tudi tovorni cestni in železniški promet.

Partnerji projekta so:

1. GEM MOTORS, razvoj in izdelava inovativnih elektromotorjev, d.o.o. Poslovna enota Celje.

2. ETRA proizvodnja, trgovina, storitve d.o.o.

3. PRIMUM, poslovno svetovanje, d.o.o., Poslovna enota ŠOŠTANJ.

4. Univerza v Mariboru, Fakulteta za energetiko.

5. Fakulteta za tehnologije in sisteme.

Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Povezava na spletno stran EKP v Sloveniji: www.eu-skladi.si