Laboratorij za aplikativno elektrotehniko FE UM išče študente/študentke za sodelovanje na študentskem projektu za pridobitev praktičnega znanja na področju učinkovite rabe energije.

Laboratorij za aplikativno elektrotehniko, Fakultete za energetiko UM, v okviru »NOO: Reforma visokega šolstva za zelen in odporen prehod v Družbo 5.0.« Pilotni projekt »Enotna vstopna točka za delodajalce in inovativne oblike sodelovanja s študenti«, išče študente/študentke za sodelovanje na študentskem projektu za pridobitev praktičnega znanja na področju učinkovite rabe energije.

Naziv projektne naloge: SolarHEAT - Hibridni sončni sistemi kot alternativna tehnologija vira za daljinsko ogrevanje v Šaleški dolini (NOO)
Trajanje projekta: 3 mesece (od 01. 03. 2024 do 31. 05. 2024)
Predvidena skupna denarna spodbuda študentu/študentki: 10,59 EUR/uro (bruto bruto), največ 120 delovnih ur/projekt (povprečno opravljenih 40 ur/mesec)

KRATEK POVZETEK VSEBINSKE ZASNOVE PROJEKTA:
V projektu »Hibridni sončni sistemi kot alternativna tehnologija vira za daljinsko ogrevanje v Šaleški dolini«, se bomo osredotočali na določanje zmogljivosti proizvodnje električne in toplotne energije s pomočjo hibridnih sončnih sistemov. Projektni rezultati bodo predstavljali pomembne informacije tudi za partnersko podjetje na projektu, Komunalno podjetje Velenje. Podjetje namreč načrtuje v prihodnjih letih prehod na ekonomsko in okoljsko učinkovit sistem daljinskega ogrevanja v Šaleški dolini, ki bo neodvisen od fosilnih goriv, kot je premog.
Med trajnostne zelene tehnologije, ki trenutno prehajajo skozi faze testiranja in odločanja, spada tudi inovativni hibridni sončni sistem. Ta sistem ne prinaša koristi le individualnim gospodinjstvom pri proizvodnji električne in toplotne energije, temveč ima potencial tudi pri večjih ogrevalnih sistemih. Kot relativno nova tehnologija, hibridni sončni sistemi še niso dosegli ravni zrelosti, ki bi zagotavljala popolno zanesljivost in optimizacijo za razširjeno uporabo. Poseben izziv predstavljajo zimski meseci, ko so temperature nizke in sončno sevanje omejeno, kar zahteva učinkovite rešitve za dodatno dogrevanje. To pogosto vodi do potrebe po integraciji z obstoječimi ogrevalnimi sistemi ali razvoju dopolnilnih virov energije.
Interdisciplinarna skupina študentov skupaj s pedagoškim mentorjem in delovnim mentorjem iz gospodarstva se bo tako soočila z izzivom določiti proizvodnjo električne in toplotne energije iz hibridnih sončnih sistemov. Da bomo lahko dosegli pričakovane rezultate, pa bomo združili znanja s področja energetike, strojništva ter ekonomije.
Laboratorij za aplikativno elektrotehnikoLAE
Izvedba projekta bo pomembno vplivala na študente, ki se bodo skozi izvajanje projekta lahko uspešno
navadili na projektno timsko delo in si pridobili prepotrebne praktične izkušnje pred zaključkom študija,
da bodo lahko z boljšimi kompetencami uspešno vstopili na trg delovne sile.

K sodelovanju vabimo osem (8) študentov/študentk in sicer:
• 6 študentov/študentk 1. bolonjske stopnje študijskega programa energetika (VS),
• 1 študent/študentka 1. bolonjske stopnje študijskega programa strojništvo (VS)
• 1 študent/študentka 1. bolonjske stopnje študijskega programa poslovna ekonomija (VS)
Sodelujoči(a) študent(ka) mora biti v času izvajanja projekta vpisan(a) v javno veljavni študijski program
v Republiki Sloveniji ter ne sme biti v delovnem razmerju, samozaposlen(a), prijavljen(a) na Zavodu RS
za zaposlovanje v evidenci brezposelnih oseb ali samostojni podjetnik.

Vaš interes po sodelovanju izkažete tako, da opravite prijavo na spletnem portalu ŠI:UM
(https://si.um.si/). Na tem portalu se prijavite s svojo študentsko identiteto, poiščete ustrezni izziv
ter uredite prijavo na projekt.

Rok prijave za sodelovanje na projektu je 05.02.2024!

Za dodatne informacije o samem projektu se lahko obrnete na koordinatorja projekta Bojana

Na podlagi izkazanega interesa bo, po potrebi, z zainteresiranimi študenti organiziran predhodni
sestanek. O terminu sestanka bodo zainteresirani študentje naknadno in pravočasno obveščeni.